Nowszy Ład - zmiany od lipca

Biura rachunkowe jeszcze mierzą się z przepisami tzw. Nowego Ładu wprowadzonymi od stycznia 2022 roku, a Rząd już szykuje kolejne zmiany.  22 kwietnia 2022 Rada Ministrów przyjęła PROJEKT zmiany ustawach podatkowych. Zatem zaczynamy cykl artykułów o zmianach proponowanych przez Rząd. Podkreślmy, że na razie to tylko projekt …

 

PIT – 12 proc. od 1 lipca 2022 roku

 

Stawka PIT spadnie z 17 proc. do 12 proc. w pierwszym przedziale podatkowym do 120 tys. zł.

 

Obniżka PIT dotyczy podatników na skali podatkowej: emerytów i rencistów, pracowników, zleceniobiorców oraz przedsiębiorców.

 

Preferencje przy składce zdrowotnej

 

Przedsiębiorcy na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej będą mogli CZĘŚCIOWO pomniejszać podstawę opodatkowania o zapłacone składki zdrowotne do określonego limitu.

 

W przypadku liniowców limit wyniesie 8,7 tys. zł (pomniejszenie dochodu). Dla ryczałtowców – 50% zapłaconych składek zdrowotnych (pomniejszenie przychodu). Natomiast dla podatników na karcie – 19 proc. zapłaconej składki (pomniejszenie podatku).

   

Ulgi

Ulga dla klasy średniej, której nikt nie wiedział jak liczyć J zostanie zlikwidowana. W zamian – obniżono dla wszystkich podatek (nie tylko dla klasy średniej – z 17 do 12%)

Przy czym, jak dobrze wiemy – osoby zatrudnione z wynagrodzeniem minimalnym – aktualnie podatku w ogóle nie płacą, czyli … zmniejszenie stawki z 17 do 12% - dla tej grupy podatników nie ma żadnego znaczenia.

 

Wg rządu - wprowadzone zmiany mają być korzystne lub neutralne dla podatników. Osoby, dla których rozliczenie z tzw. ulgą dla klasy średniej okaże się bardziej opłacalne niż rozliczenie według nowego mechanizmu, otrzymają z urzędu skarbowego zwrot różnicy między podatkiem należnym a podatkiem wyliczonym z zastosowaniem tzw. ulgi dla klasy średniej …. Czyli jedno zeznanie roczne biura rachunkowe będę robić: po nowemu, po staremu, z ulgą, albo bez …

 

Przynajmniej emerytów nie będziemy rozliczać, bo skoro nie zapłacą podatku z uwagi na kwotę wolną, to też nie skorzystają z żadnych ulg, np. na zakup leków …

·         Przy okazji reformy zlikwidowana zostanie tzw. abolicja podatkowa, a ulga na zabytki będzie dotyczyć tylko wydatków na remont. Wprowadzone zostanie też nowe zabezpieczenie w postaci zatwierdzenia remontu przez konserwatora.

  

Korzystniejsze zasady stosowania kwoty wolnej przy zaliczkach

 

Wg projektu – ponoć rozwiązany zostanie problem podatników mających kilka różnych źródeł dochodu równocześnie. Chodzi o osoby, które mają np. kilka umów o pracę albo łączą pracę z emeryturą. Po zmianach od 1 stycznia 2023 r. będą one mogły upoważnić nawet 3 płatników (pracodawców, zleceniodawców, ZUS) do zmniejszania zaliczek na PIT (o kwotę 3,6 tys. zł) – np. po 1/3 ulgi

 

 

W przypadku jednej umowy kwota zmniejszająca podatek wyniesie 300 zł, przy dwóch – po 150 zł, a przy trzech – po 100 zł. Dzięki temu wieloetatowcy będą mogli w pełni korzystać z kwoty wolnej już na etapie zaliczek na podatek.

… tylko niech KADROWCY się nie pomylą, że rozliczają tylko 1/3 bo …. Wina KSIĘGOWYCH już w tym nowym ładzie była

 

 Uchylony zostanie podwójny obowiązek wyliczania zaliczek za 2022 r. Tym samym obowiązywał będzie jednolity system obliczania zaliczek.

HURA nie będziemy liczyć po nowemu i staremu… na etapie zaliczek tylko dopiero przy zeznaniach rocznych.

 

Dla samotnych rodziców


Wprowadzone zostanie wspólne rozliczenie z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców, którzy skorzystają z 1,5 kwoty wolnej, czyli 45 tys. zł. Samotni rodzice wychowujący dziecko z niepełnosprawnościami skorzystają z podwójnej kwoty wolnej, czyli 60 tys. zł.

  

Wspólne rozliczenie zastąpi – wprowadzoną od 1 stycznia 2022 r. – ulgę w wysokości 1500 zł.

 

Czyli rozwiązanie lepsze, że to co było od stycznia 2022, ale jednak nie jest to powrót do stany sprzed Nowego Ładu.

  

Preferencje dla rodzin i dzieci – tu akurat wszystko super! Ale poczekajmy na zapisy ustawowe

 

Zwiększy się kwota zarobków, jakie może osiągnąć dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców. Kwota ta wzrośnie z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022 r. (12-krotność renty socjalnej).

 

Renty rodzinne małoletnich dzieci nie będą doliczane do dochodów rodziców. Oznacza to, że dziecko będzie traktowane, jako odrębny podatnik i obok rodzica, korzystać będzie z kwoty wolnej 30 tys. zł.

 

Ulgi podatkowe (ulga dla młodych, na powrót, dla rodzin 4+ oraz pracujących seniorów) będą obejmować również zasiłki macierzyńskie przyznawane rodzicom i opiekunom przyjmującym dzieci na wychowanie. Dzięki temu od zasiłków nie będzie podatku – do ustalonego w tych ulgach limitu.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2014 - 2024 Biuro Rachunkowe "MARTA" Sp. z o.o. Regulamin serwisu