Leasing a Nowy Polski ŁAD

Szanowni Państwo!
 
Jak zapewne każdy z Państwa wie, aktualnie w Senacie jest procedowana tzw. ustawa Polski Ład lub Nowy Ład ...
Po przegłosowaniu w Senacie ustawa, musi wrócić do Sejmu, który “przeczyta” te ponad 600 stron w czasie 3 godzin, odrzucając większość poprawek Senatu i druk trafi do podpisu do Prezydenta RP i publikacji w Dzienniku Ustaw. Jeśli cały ten proces zakończy się do 30 listopada – Ustawa Polski Ład wejdzie w życie od dnia 01 stycznia 2022 roku.
Czy wejdzie i w jakim ostatecznie kształcie będzie ta ustawa, która zmienia kilkanaście innych ustaw podatkowych i karno-skarbowych – nikt tego teraz nie wie.
Ale myślę, że trzeba przygotować się na to, że TAK – wejdzie.
 
Jedną ze zmian – jest zmiana dotycząca sprzedaży samochodów wykupionych z leasingu.
Teraz jest tak, że po wykupieniu samochodu podatnik ma prawo podjąć decyzję, czy taki samochód:
1) wprowadza do majątku trwałego firmy i dalej go użytkuje na normalnych zasadach, mając z tyłu głowy informację, że gdy po kliku miesiącach, latach będzie go sprzedawał – będzie to zawsze sprzedaż na fakturę VAT (w przypadku VATowców) i powstanie VAT należny do zapłaty oraz podatek dochodowy do zapłaty. W przypadku podatników zwolnionych z VAT – sprzedaż na fakturę ze stawką zw, zatem VATu oczywiście nie ma, ale zawsze powstaje przychód do opodatkowania.
lub
2) podatnik podejmuje decyzję, że samochód wykupiony z leasingu nie będzie w ogóle użytkowany w firmie podatnika i faktura nie jest przekazywana do księgowości. Oznacza to, że samochód taki staje się majątkiem prywatnym podatnika i jak każdy inny ruchomy majątek prywatny sprzedany po upływie pełnych 6 miesięcy kalendarzowych – nie rodzi żadnych skutków podatkowych.
 
Wg aktualny zapisów w projekcie Polskiego Ładu – samochody WYKUPIONE DO MAJĄTKU PRYWATNEGO do końca tego roku obejmą przepisy przejściowe – i także ich sprzedaż po nowym roku (ponieważ musi minąć te 6 miesięcy) nie będzie powodowała żadnych skutków podatkowych.
 
 
Od stycznia – samochód wykupiony do majątku prywatnego i sprzedany w okresie 6 LAT od wykupu – będzie obciążony podatkiem dochodowym, jak sprzedaż z działalności gospodarczej.
 .... chyba, że go komuś podarujemy ;)
 
ALE .... proszę spojrzeć w swoje umowy leasingowe – jeśli już spłacacie Państwo co najmniej 25 ratę i wykup jest ustalony na poziomie 1% (bardzo niska kwota wykupu), i generalnie nosicie się Państwo z zamiarem szybkiej sprzedaży takiego auta, by np. wziąć nowy pojazd w leasing – może warto zadzwonić do firmy leasigowej i dowiedzieć się, czy jest możliwa wcześniejsza spłata i wykup (faktura na zakup samochodu od leasingu) jeszcze w tym roku!
 
W razie pytań pozostaję do dyspozycji.


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2014 - 2024 Biuro Rachunkowe "MARTA" Sp. z o.o. Regulamin serwisu